Selgitus aadressikohtade määramise määrusele

2011. aastast kehtiva „Ruumiandmete seaduse“ § 44 lg 2 kohaselt on aadressikoht asulast väiksem maa-ala, mille nime kasutatakse teiste aadressiobjektide aadressis.

Väikekohajärgne adresseerimine on põhjendatud sellistes tihedamalt asustatud piirkondades, kus ei ole selgelt välja kujunenud liikluspinnajärgset adresseerimist ja sellele ei ole mingil põhjusel otstarbekas üle minna. Väikekohtadena võib käsitleda näiteks endiseid aiandusühistuid, tihedamalt asustatud külakeskuseid, külaosi, paiku, kante, endiseid kolhoosikeskuseid, garaažiühistuid jne, kus kasutatakse majade ja maaüksuste nummerdamist.

Sellistele tingimustele vastavad Koonga valla endistesse kolhoosikeskustesse rajatud korterelamurajoonid.

Määruse kätte saadav siit.

Vastavalt määrusele moodustatakse Oidrema, Lõpe, Koonga ja Irta külades  väikekohad ja majade aadressid muutuksid järgnevalt:

Oidrema külas tekiks Külavahe väikekoht, mille moodustaksid korterelamud Oidrema 1, Oidrema 2, Oidrema 3, Oidrema 4, Oidrema 5, Oidrema 6 ja Oidrema 7.

Oidrema 1

Külavahe väikekoht 1

Oidrema 2

Külavahe väikekoht 2

Oidrema 3

Külavahe väikekoht 3

Oidrema 4

Külavahe väikekoht 4

Oidrema 5

Külavahe väikekoht 5

Oidrema 6

Külavahe väikekoht 6

Oidrema 7

Külavahe väikekoht 7

Väikekoha tähistamiseks võib tekstis kasutada lühendit vkt.

Näide

Endine aadress Oidrema 6-3, Oidrema küla, Koonga vald, Pärnumaa muutub aadressiks Külavahe vkt 6-3, Oidrema küla, Koonga vald, Pärnumaa.

Lõpe külas tekiks väikekoht Lõpe keskus. Lõpe keskuse moodustaksid korterelamud Endla, Joosepi, Lõpe 4, Lõpe 5, Lõpe 6, Lõpe 7 ja Pääsukese.

Endla

Lõpe keskus 1

Joosepi

Lõpe keskus 2

Lõpe 4

Lõpe keskus 4

Lõpe 5

Lõpe keskus 5

Lõpe 6

Lõpe keskus 6

Lõpe 7

Lõpe keskus 7

Pääsukese

Lõpe keskus 8

Näide

Endine aadress Lõpe 4-3, Lõpe küla, Koonga vald, Pärnumaa muutub aadressiks Lõpe keskus 4-3, Lõpe küla, Koonga vald Pärnumaa.

Irta külas tekiks väikekoht Irta keskus. Irta keskuse moodustaksid korterelamud Irta 2, Irta 3 ja Irta 4.

Irta 2

Irta keskus 1

Irta 3

Irta keskus 2

Irta 4

Irta keskus 3

Näide

Endine aadress Irta 4-5, Irta küla, Koonga vald, Pärnumaa muutub aadressiks Irta keskus 4-5, Irta küla, Koonga vald Pärnumaa.

Koonga külas tekiks väikekoht Koonga keskus, mille moodustaksid korterelamud Koonga 3, Koonga 4, Koonga 5, Koonga 6, Koonga 7 ja Koonga 8.

Koonga 3

Koonga keskus 3

Koonga 4

Koonga keskus 4

Koonga 5

Koonga keskus 5

Koonga 6

Koonga keskus 6

Koonga 7

Koonga keskus 7

Koonga 8

Koonga keskus 8

Näide

Endine aadress Koonga 8-10, Koonga küla, Koonga vald, Pärnumaa muutub aadressiks Koonga keskus 8-10,Koonga küla, Koonga vald, Pärnumaa.

Aadresside korrastamisel on kaks võimalust jätta väikekohad moodustamata.

1. Elamutele antakse aadressid liikluspinna ehk tee või tänava järgi. Segadust tekitaks asjaolu, et muutuksid majade numbrid. Ühel pool teed peaks olema paarisarvulised majanumbrid ja teisel pool paaritud. Näiteks võiks tekkida aadressi Koonga 6 asemal aadress Lasteaia tee 2.

2. Elamute aadressides kasutatakse nimesid nagu tavaliste hajaasustuses asuvate talumajapidamiste ja eramajade puhul. Seda võimalust on juba kasutatud Lõpe külas asuvate Endla, Pääsukese ja Joosepi korterelamute puhul. Näiteks Endla –3, Lõpe küla, Koonga vald, Pärnumaa. Endla tähistaks siinkohal hoonet ja –3 tähistab korterinumbrit.

Praegu on Koonga Vallavalitsus seisukohal, et ei ole vaja majade uue nummerdamise või neile nime andmisega asjatut segadust külvata ning otstarbekam on moodustada väikekohad. Kui uue aadressi kirjutamisel jäetakse sõna väikekoht või keskus kirjutamata siis jõuaks saadetis või operatiivsõiduk ilmselt endistviisi pärale.

Ootame antud teemal elanike ettepanekuid 31. oktoobrini. Eriti ootaks Lõpe küla Endla, Joospi ja Pääsukese elamute omanike arvamust, sest nende aadressid on tegelikult korrektsed ja väikekoha koosseisus olemine ei ole tingimata vajalik.

Ettepanekud palun saata e-posti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või vallavalitsuse postiaadressile Koonga Vallavalitsus, Koonga küla, Koonga vald, Pärnumaa.

Mihkel Kalmaru

keskkonna- ja maanõunik